Czy żylaki są niebezpieczne dla zdrowia?
Żylaki są nie tylko nieestetycznymi zmianami żylnymi, które sprawiają, że rzadko chodzimy z odsłoniętymi nogami nawet w lecie, ale również to zmiany, które są niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Jeżeli szybko zareagujesz na pojawiające się na kończynach dolnych żylaki, unikniesz problemów z nimi związanych. Nieleczone żylaki nie tylko powodują ból i obrzęk, ale również mogą doprowadzić do owrzodzenia skóry i zakrzepów, a nawet zatorów, które mogą skończyć się dla nas tragicznie.
Jak powstają żylaki?
Żylaki zaczynają się pojawiać, gdy szwankują zastawki żylne, ponieważ krew płynąca w kierunku serca zaczyna się cofać i zamiast płynąć z żył powierzchniowych do żył głębokich w kierunku serca, cofa się z żył głębokich do powierzchniowych i trafia do stóp — jest to tzw. refluks żylny, który sprawia, że krew zaczyna zalegać w żyłach powierzchniowych. Nacisk zalegającej krwi na ściany naczyń rośnie i dochodzi do delikatnego rozszerzenia się ścian — właśnie w taki sposób powstają żylaki. Żylaki są często schorzeniem przekazywanym genetycznie, a więc dziedziczonym, jednakże na ich pojawienie się mogą również wpłynąć czynniki zewnętrze, do których należą: praca siedząca lub stojąca, ciąża i poród, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, choroby dróg rodnych, przewlekłe zaparcia, otyłość, nadmierne palenie papierosów, noszenie zbyt obcisłych ubrań, zbyt wysokie buty, jak również brak aktywności fizycznej.
Dlaczego żylaki są dla nas groźne?
Jeżeli zauważymy u siebie rozwijające się żylaki i nie udamy się na wizytę do lekarza, jakim jest flebolog Warszawa, na usuwanie żylaków możemy narazić się na poważne powikłania, które mogą zagrażać nawet naszemu życiu. Wraz z rozwojem żylaków może dochodzić do zaburzeń w prawidłowym odżywianiu skóry, jak również do poważnych obrzęków w okolicy kostek — w końcu może dojść do martwicy skóry oraz do poważnych owrzodzeń. Co więcej, w obrębie nieleczonych żylaków może dojść do stanów zapalnych, a także do zakrzepów.
Komentarze