Jakie są najczęstsze objawy raka jelita grubego?
Rak jelita grubego stanowi jeden z częściej diagnozowanych nowotworów złośliwych na całym świecie. W Polsce rak jelita grubego znajduje się na trzecim miejscu pod kątem najczęściej występującego rodzaju nowotworu zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Jeśli zostanie stwierdzony we wczesnym stadium rozwoju, rokowania są korzystniejsze. Dlatego ważna jest profilaktyka i zwracanie uwagi na niepokojące objawy, które mogą świadczyć o raku jelita grubego. Nie powinno się ich lekceważyć, a skonsultować się z lekarzem w celu ich omówienia i ewentualnego wykonania badań w kierunku diagnostyki onkologicznej. Profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem raka jelita grubego zajmuje się między innymi centrum onkologii Warszawa - Onkomedica Centrum Terapii Nowotworów.
Pierwsze objawy raka jelita grubego
Warto wiedzieć, że rak jelita grubego występuje zazwyczaj u kobiet i mężczyzn powyżej 50. roku życia. Tak jak w przypadku większości nowotworów, jego objawy i ich nasilenie są uzależnione znacząco od stopnia zaawansowania choroby, jak również samego nowotworu. Jeśli chodzi o raka jelita grubego, nie bez znaczenie pozostaje także kwestia umiejscowienia guza. W początkowym etapie pojawienia się raka jelita grubego objawy są mało charakterystyczne i łatwe do pomylenia z innymi dolegliwościami, które są niegroźne dla życia i zdrowia pacjenta. Z tego powodu chorzy bardzo często bagatelizują objawy, co nie wpływa korzystnie na ich rokowania. Takimi objawami są choćby ból brzucha oraz wzdęcia. Często występującą przy raku jelita grubego przypadłością jest obecność krwi w stolcu. Mimo że objaw ten może świadczyć o innych dolegliwościach, jak np. o hemoroidach, zdecydowanie powinno się w takim wypadku udać na wizytę do lekarza. Diagnostyka pod kątem występowania raka jelita grubego możliwa jest do wykonania choćby poprzez konsultacje onkologiczne Warszawa.
Pozostałe objawy raka jelita grubego
Niestety ze względu na specyfikę i charakter wczesnych objawów nowotworu raka jelita grubego są one bardzo często przypisywane innym dolegliwościom lub kwestiom, jak np. źle dobrana dieta czy też stresujący tryb życia. Jeśli jednak one występują, warto zachować czujność, nie bagatelizować ich i zasięgnąć porady specjalisty. Wśród objawów charakterystycznych dla raka jelita grubego możemy również wymienić: ogólne osłabienie organizmu, niekontrolowane chudnięcie, wyczuwalny pod palcami guz w okolicach brzucha, niedokrwistość oraz problemy z wypróżnianiem się (zaparcia, biegunki, itp.). W przypadku występowania wymienionych objawów niezwłocznie powinno się wykonać badania onkologiczne wykluczające lub potwierdzające raka trzustki. Zajmuje się tym choćby wspomniana już Klinika Onkomedica - Centrum Onkologii Warszawa, które zatrudnia wykwalifikowanych i doświadczonych onkologów Warszawa specjalizujących się w leczeniu, diagnozowaniu i profilaktyce chorób nowotworowych.
Komentarze