
Niedowaga — choroba czy uroda?
Niedowaga to poważna choroba, która dopiero od niedawna jest poruszanym problemem na tle społeczeństwa. Dzięki promowaniu zdrowego odżywiania oraz aktywnego stylu życia coraz częściej wspomina się zarówno o niedowadze, jak i nadwadze. Często zdarza się tak, że niedowaga nie jest spowodowana przez zaburzenia psychiczne - psychodietetyka, które pojawiają się na skutek adorowania chudych, wręcz anorektycznych ciał, lecz z powodu nieprzyswajania odpowiedniej ilości makroskładników oraz mikroskładników.
Niedowaga nie tylko związana jest z niewielką wagą — do charakterystycznych objawów należy m.in. senność, zaburzenia łaknienia, apatia, bóle głowy oraz wiele innych. O niedowadze możemy mówić, gdy BMI wynosi mniej niż 18.5, ponieważ poprawna masa ciała występuje w przedziale od 18.5 do 24.9. Niskiemu BMI będą towarzyszyły problemy z miesiączką lub jej całkowite zatrzymanie, ciągle zmęczenie, a także rozdrażnienie czy trudności ze skupieniem na jednej rzeczy uwagi.
Przyczyny występowania niedowagi są niezwykle różne — nie zawsze można je zaliczyć jedynie do diety redukcyjnej, często są one związane z predyspozycjami genetycznymi. Na niedowagę mogą cierpieć osoby o szybkim metabolizmie, które nawet pomimo spożywania ogromnej ilości posiłków o wysokiej kaloryczności nie mogą przytyć. Na niską masę ciała może mieć wpływ sport oraz bycie w nieustannym ruchu. Niedowaga może być efektem choroby psychicznej lub choroby zmniejszającej apetyt. Oczywiście alergie oraz nietolerancje pokarmowe czy zaburzenia wchłaniania mogą również być przyczyną powstania niedowagi.
Niedowaga może doprowadzić do anemii, a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego — paznokcie mogą zacząć kruszeć, włosy wypadać, a skóra znacznie się pogarszać. Pomoc dietetyka jest nieoceniona podczas leczenia niedowagi, ponieważ ustala on prawidłowe porcje żywieniowe. Wbrew pozorom jedzenie fast foodów czy dużej ilości słodyczy nie sprawi, że takie osoby przytyją — chaotyczne jedzenie wszystkiego, na co mamy ochotę. Osoby, które chcą przytyć, powinny wybierać produkty bogate w białko oraz włączyć do diety wysokokaloryczne owoce, jak również nie zapominać o dostarczaniu organizmowi wody.
Sprawdź oferty klinik:
Komentarze
Psychodietetyk pomoże nam zarówno w niedowadze jak i nadwadze.
Warto czasami skorzystać z porad psychodietetyka.
Nie sądziłam,że moje problemy zdrowotne mogą być związane z niską masą ciała. Zawsze byłam szczupła, ale nie chuda i odkąd pamiętam miałam bóle głowy. Dopiero w poradni dietetycznej i to całkiem przypadkiem dowiedziałam się,że to może być wina złego odżywiania. Po wprowadzeniu zmian do jadłospisu poczułam,że coś zaczyna się zmieniać,że mój organizm jakby odżył. Mam teraz więcej energii i sił do działania.