Rewolucja w medycynie regeneracyjnej fibryna bogatopłytkowa
Autologiczna fibryna jest preparatem krwiopochodnym i pozyskiwana jest bezpośrednio od pacjenta, który decyduje się na zabieg. Pobraną przy zastosowaniu odpowiedniego zestawu krew umieszcza się w wirówce, gdzie następuje proces powolnego wirowania. Dzięki temu uzyskuje się iniekcyjny koncentrat płytek krwi, zawierający mezynchemalne komórki macierzyste o wysokim stężeniu. Działanie substancji opiera się na powolnym i stopniowym uwalnianiu przez płytki krwi czynników wzrostu. Dzięki temu skóra może się regenerować przez duży czas niż podczas zastosowania osocza bogatopłytkowego. Zabiegi z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej i-PRF mogą być stosowane na twarz, zwłaszcza na okolice oczu, czoła, podbródka i policzków. Często wykonuje się je również w celu poprawy wyglądu i kondycji skóry dłoni, szyi, dekoltu oraz w leczeniu wypadania włosów. Fibryna ma także szerokie zastosowanie w innych dziedzinach medycyny.
i-PRF - iniekcyjna fibryna przeznaczona dla ekspertów
Fibryna bogatopłytkowa była przez lata popularnym tematem wielu badań. Zaobserwowano korzystny wpływ tej substancji w zabiegach ortopedycznych i stomatologicznych, a także w procedurach upiększających z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Tematyką zajmowało się wielu ekspertów, m.in. Anthony P. Sclafani, który potwierdził pozytywny wpływ preparatu na redukcję blizn, spłycanie bruzd nosowo-wargowych, poprawę gęstości skóry, a także przyspieszony proces gojenia tkanek po przeprowadzeniu zabiegów chirurgicznych.
Czym różni się fibryna od osocza bogatopłytkowego?
Fibryna bogatopłytkowa i-PRF to preparat zawierający skoncentrowane płytki krwi, w większym stopniu niż osocze bogatopłytkowe Oba preparaty są krwiopochodne, jednak pozyskuje się je w wyniku odmiennych procesów wirowania. W przypadku fibryny bogatopłytkowej jest on wolniejszy, co wpływa na jej właściwości. Dzięki wysokiemu stężeniu komórek macierzystych, substancja wykazuje korzystny wpływ na procesy regeneracyjne skóry, zapewniając spektakularne efekty lecznicze. Ze względu na fakt, że fibryna bogatopłytkowa jest preparatem autologicznym, który pochodzi z własnej krwi pacjenta, nie dochodzi do ryzyka odrzucenia czy alergii. Nie ma też negatywnego wpływu na organizm pacjenta.
Efekty
Rezultat w postaci efektu wolumetrycznego może być zauważalny już po pierwszym zabiegu. Dodatkowo poprawia się napięcie i elastyczność skóry. Pełny i zadowalający efekt jest osiągany jest najczęściej po serii 3-4 zabiegów, pomiędzy którymi muszą zostać zachowane kilkutygodniowe odstępy.
Wskazania
Zabieg z zastosowaniem fibryny bogatopłytkowej stosowany jest najczęściej w celu redukcji zmarszczek i poprawy jędrności skóry. Fibrynę stosuje się również na owłosioną skórę głowy, ponieważ korzystnie pobudza mieszki włosowe stymulując cebulki do wzrostu.
Jak wygląda zabieg z zastosowaniem fibryny bogatopłytkowej i-PRF?
Zabieg złożony jest z trzech etapów. Pierwszym krokiem jest pobranie niewielkiej ilości krwi od pacjenta z żyły w zgięciu łukowym. Następnie próbówki z krwią umieszczane są w wirówce, gdzie na odpowiednich obrotach pozyskuje się osocze i fibrynę bogatopłytkową. Gdy substancja jest już gotowa można ją podawać iniekcyjnie do skóry metodą mezoterapii. Cała procedura trwa zazwyczaj około godziny.
Jak długo utrzymują się efekty?
W przypadku terapii i-PRF nie dochodzi do nagłego uwolnienia komórek, tak jak podczas zabiegu osoczem bogatopłytkowym. Są one wydzielane w sposób powolny i długofalowy, co przekłada się na dłuższe rezultaty. Mogą one utrzymywać się nawet do 2 lat, bez konieczności częstego powtarzania zabiegu w celu pobudzenia komórek do działania.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?
Zabiegi z wykorzystaniem autologicznych materiałów są uznawane jako jedne z najbezpieczniejszych procedur medycyny estetycznej. Nie występuje ryzyko nietolerancji lub reakcji alergicznej, dlatego można wykonywać je u osób, które źle reagują na preparaty z kwasem hialuronowym lub inne syntetyczne substancje. Istnieją jednak przeciwwskazania, które wykluczają możliwość przeprowadzenia zabiegu. Są to:
- choroby o podłoży immunologicznym,
- ciąża i okres laktacji,
- choroby krwi,
- nowotwory,
- czynne infekcje lub stany zapalne.
Komentarze