Żylaki - charakterystyka
Z problemem żylaków może borykać się nawet połowa społeczeństwa. Wśród grupy tej znajdują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni w różnym wieku. Problem żylaków objawia się przede wszystkim nieestetycznymi, widocznymi zgrubieniami skórnymi przez które prześwitują grube, poskręcane żyły. Najczęściej schorzenie to obejmuje kończyny dolne. Niektórzy je bagatelizują, jednak warto mieć na uwadze, że żylaki to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim niebezpieczny dla zdrowia.
Skąd się biorą żylaki?
Przyczyny żylaków są powszechnie znane i najczęściej mówi się o niewłaściwym stylu życia. Problemem jest tutaj przede wszystkim rodzaj wykonywanej pracy. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej powoduje utrudnienia w dopływie krwi do kończyn. Korzystanie z gorących kąpieli, częste wizyty w saunie lub na solarium także przyczyniają się do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co w konsekwencji skutkuje ich uwidocznieniem, na przykład w postaci pajączków oraz powstawaniem żylaków. Negatywny wpływ mają również używki, w szczególności papierosy i alkohol. Problem obserwuje się często także wśród kobiet w ciąży. Na wystąpienie żylaków mają wpływ również uwarunkowania genetyczne. Wśród osób, u których problem występuje w rodzinie, prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków jest znacznie wyższe.
Żylaki pierwotne i wtórne
Żylaki dzielą się na pierwotne i wtórne. W tym pierwszym przypadku, żylaki są wynikiem prowadzenia niewłaściwego stylu życia. Spędzanie dużej ilości czasu w pozycji, która utrudnia dopływ krwi do kończyn, ciężka praca fizyczna, dźwiganie ciężarów czy nawet systematyczne chodzenie na wysokich obcasach może skutkować pojawieniem się na nogach wypukłych żył. Żylaki wtórne są natomiast na ogół związane z innym, współwystępującym schorzeniem - najczęściej niewydolnością żylną.
Gdzie pojawiają się żylaki?
Żylaki są schorzeniem, które może objawiać się w różnych obszarach. Wiemy już, że najczęściej powstają na nogach. Żylaki możemy zaobserwować także w okolicy odbytu (hemoroidy). U kobiet w zaawansowanej ciąży często pojawiają się żylaki sromu i pochwy. U mężczyzn natomiast występują żylaki na jądrach. Są bardzo niebezpiecznie i prowadzą do niepłodności.
Komentarze
Pan dr Paluch wyleczył mnie z okropnych żylaków na moich nogach. Polecam, świetny specjalista w Warszawie.
Miałam wykonywany zabieg usuwania pajączków na twarzy u dr Pardy i jestem bardzo zadowolona z świetnego efektu.