Jak przygotować się do wizyty u onkologa?
Wizyta u onkologa może okazać się dla niektórych pacjentów niezwykle stresującym wydarzeniem, dlatego bardzo pomocne jest, gdy towarzyszy mu osoba, która nie tylko okaże wsparcie w tej sytuacji, ale również pomoże w zapamiętaniu ważnych informacji, a także zada pytania, o których pacjent mógł zapomnieć, a chciał zapytać. Po przyjściu na ustaloną wizytę w poradni onkologicznej pacjent wykonuje badanie podmiotowe, a więc zbierany jest szczegółowy wywiad na temat niepokojących objawów, dotychczasowych chorób, przyjmowanych leków czy historii onkologicznej rodziny. Następnie prowadzone jest badanie fizykalne, które polega na sprawdzeniu dolegliwości pacjenta. W zależności od rezultatów podejmowane są dalsze działania.
Co jest nam potrzebne podczas wizyty?
Przed udaniem się na wizytę do lekarza onkologa warto sporządzić listę, na której wypiszemy niepokojące nas objawy, a także uzupełnimy je o stopień częstotliwości występowania i nasilenie. Warto również poprosić bliską nam osobę, aby towarzyszyła nam podczas wizyty - nie tylko będzie dla nas wsparciem, ale również pomoże nam zapamiętać więcej informacji i w pomoże nam odpowiadać na pytania zadawane przez lekarza. Koniecznie na wizytę u onkologa Warszawa trzeba zabrać kompletną dokumentację medyczną, a w przypadku pacjentów, u których nowotwór złośliwy jest rozpoznany przygotować historię dotychczasowego leczenia, a także dokumenty potwierdzające rozpoznanie histopatologiczne. Warto również przygotować listę przyjmowanych leków oraz ich dawkowanie i dowiedzieć się czy w naszej rodzinie były przypadki zachorowań onkologicznych. Koniecznie trzeba również zabrać dowód tożsamości, a także warto sporządzić wcześniej listę pytań do lekarza.
Jak ułatwić komunikację z lekarzem onkologiem?
Znacznym ułatwieniem podczas wizyty onkologicznej będzie sytuacja, w której pacjent dysponuje podstawową wiedzą na temat swojej choroby, dzięki czemu rozmowa z lekarzem postępuje sprawie i profesjonalnie. Jeżeli pacjent posiada informacje na temat swojej choroby możliwe będzie jego szybsze zrozumienie informacji dotyczących rozpoznania choroby, przyczyn wskazanych przez niego dolegliwości, jak również planowanych działań leczniczych czy profilaktycznych.
Komentarze
Bardzo ważne, aby na pierwszą wizytę u onkologa zabrać ze sobą bliską osobę, to bardzo pomaga w tej jakże stresującej sytuacji.